top of page

HASTANE TEKSTİLİ

NATURAL İPEK KUMAŞLAR

İpek böceklerinin kozalarını oluşturarak elde ettikleri liflerin işlenerek iplik haline getirilmesiyle oluşmaktadır. İpek kumaşı yumuşak, kaygan ve kışın sıcak yazın soğuk tutma özellikleriyle tercih edilmektedir. İpek çok dayanıklı ve tamamen doğal olması nedeniyle çok değerli bir kumaştır. 

NATURAL KETEN KUMAŞLAR

KOTON KUMAŞLAR

NATURAL KETEN KUMAŞLAR

Keten kumaş, Linum usitatissium adlı bitkinin gövdesinden elde edilen keten elyaflı bir kumaş çeşididir. Dokuma zorluklarından kaynaklı olarak daha az tercih edilen bir kumaşdır. Yumuşak yapısı, dayanıklı olması, emici özelliği ve kolay temizlenebilmesi gibi özellikleri sayesinde hayatımızın her alanında sık sık karşımıza çıkıyor. Yaz aylarının  simgesi haline gelmiş olan keten kumaş perde, kıyafet, örtü, çarşaf, döşemelik, halı gibi birçok kullanımı alanı mevcuttur.

KADİFE KUMAŞLAR

Dokunurken ham madde liflerinin dokuma yüzeyini belirli uzunlukta kaplayacak şekilde bırakılması ile ona güzel bir görünüş verdiren yumuşak kumaş. Bu kumaş naylon, yün, pamuk rayon veya ipekle dokunur. Eski kadifelerin çoğu ipek ve pamuktan dokunurdu. Atkı ve çözgüsünün ipek ve pamuk olmasına göre de kadifeler değişirdi.

KOTON KUMAŞLAR

Ham maddesi pamuk olan koton kumaşlar, doğal bir elyaftır. Pamuk liflerinden yapılan bir kumaş türüdür. Statik elektrik oluşturmaz. Yıkandığı zaman çekme özelliği bulunur. Fakat çekmeyi önlemek için bir ön işlem yapılır.

TAFTAKUMAŞLAR

Tafta, atkısıyla örgüsü farklı renklerde olan, bu yüzden hareket ettikçe gök kuşağı etkisi yaratan ipekli sert kumaştır. Tafta, sert bir kumaş olduğundan formu çabuk bozulmaz ve kırışmaz.

DESENLİ KUMAŞLAR

Desenli Kumaşlar, pamuk, polyester veya pamuk polyester karışık kumaşlarda boyama tekniği ile istenilen desenin basımından oluşmaktadır.

KARARTMA KUMAŞLAR

Karartma Blackout kumaşı çift taraflı saten dokumadan yapılmış ortasında yer alan siyah iplik ile dokunmuş kumaş sayesinde ışığı geçirmesine imkan sağlamayan kaplamalı veya mebran kaplanarak hazırlanmış kumaşdır.

DOKUMA KUMAŞLAR

Kumaş, ipliklerin, çeşitli yöntemlerle bir araya getirilerek oluşturduğu kaplayıcı yüzeylerdir. Pamuk, yün, ipek, keten vb maddelerden elde edilir. Birbirlerine dik ve paralel konumda bulunan ipliklerin birbirlerinin altından üstünden geçirilmesi ile kumaş oluşturulur.

TÜL

Çok ince gözenekli pamuk, ipek ya da sentetik dokuma

NANO SU & LEKE TUTMAZLIK

Nano Tekstil ve Deri kaplaması” tekstil ürünlerde su ve yağ iticiliği sağlamak için kullanılan su bazlı bir sızdırmazlık ürünüdür. Ürün liflerin çevresinde gözle görülemeyen ince bir yüzey filmi oluşturur. Su iticilik etkisi sayesinde işleme konulan tekstil ürünlerinde veya kâğıt ürünlerde , suyun etkisiyle oluşan nemlenme hızı ile kurum, kahve vb. yoğun kir izi yapan maddelerle tekrar kirlenme özelliği önemli oranda düşürülür.

Su ve Leke Tutmazlık, tüm kumaş çeşitlerine ve yüzeylere uygulanabilir. ( perde, halı, deri, döşemelik kumaş vb. )

bottom of page