top of page

HASTANE TEKSTİLİ

Hastane tekstillerinde, tekrar kullanılabilen tekstil ürünlerinin tercih edilmesi,  bu ürünlerin hızla emici, leke tutmaz ve dayanıklılık özelliklerine özen gösterilmesi gerekir. Yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir ürünler, personel üniformaları, çarşaf, yastık kılıfı, pike yorgan gibi hasta-refakatçi takımları, hasta odasında kullanılan perde, koltuk, kanepe, sandalye döşemeleri, banyo perdeleri ve mahremiyet perdeleri için düşünülmeli. Yatak takımlarının tamamının yıkanabilir ve tüylenme yapmayan ürünlerden olması önerilir.

Döşemelik ürünlerin tüylenme yapmayan, gözeneksiz ürünlerden seçilmesi gerekir.

"Hasta bakım alanlarında kullanılan koltuk, kanepe, sandalyeler için kullanılan döşeme ürünleri ile perdeler aynı özellikleri taşımalı. Yıkanabilir, silinebilir, tüylenmez ve anti statik ürünler tercih edilmeli.

Perdeler en az 5 yıl süreyle yılda 2-3 kez yıkamaya dayanıklı olmalıdır.

"Kalite Standartları Oluşturulmalı. Hastane tekstilinin, enfeksiyonlara karşı mücadelede en önemli unsurların arasında olduğuna dikkat çekmek gerekiyor. "Muayene masaları, yatak koruyucuları hastalar sürekli değiştiği için leke tutmayan, silinebilir, anti bakteriyel, hava geçirgen ama sıvı geçirmez malzemeyle kaplı olmalı. Örtüler, her bir hasta için atılabilir ürünler olmalıdır.

 

TEKSTİLİN ÖMRÜNE ETKİ EDEN FAKTÖRLER

Hastanelerde çamaşır yıkamada 'kan çıksın' kaygısı öne çıkıyor. Dolayısıyla kumaşlar da kısa sürede yıpranıyor. Eğer doğru ürün tercih edilirse, yıkama sorunları da daha kolay çözümlenir.

Hastane tekstili 40-70 derecede yıkanabilmeli, çamaşır suyu gibi sağlığa zararlı ağartıcı kullanılmamalı. Kolay yıkanır, leke tutmaz, ütü tutar. Depolama şartları iyi ise, yıkama, deterjan ve su kalitesi iyi olursa tekstilin ömrü uzar. Normal ömründe sonlanır.

 

Hastane Tekstili;

  • Nevresim Takımları   Oda Perdeleri

  • Çarşaflar (en ideal tel sayıları 57 – 64 ve 72 teldir. )  Koltuk Kumaşları

  • Alezler  Döşemeler

  • Pikeler   Banyo Perdeleri

  • Yorganlar  Mahremiyet Perdeleri

  • Yastıklar  Genel Alan Tekstili

Su ve Leke Tutmazlık, tüm kumaş çeşitlerine ve yüzeylere uygulanabilir. ( perde, halı, deri, döşemelik kumaş vb. )

bottom of page